higiena

Próchnica jest bardzo częstym problemem, w wielu 3 lat, w średnio 4 zębach na 20, ma ją około 65% dzieci. Z wiekiem ten odsetek rośnie.
Naukę higieny jamy ustnej trzeba zaczynać jak najwcześniej, wytworzyć w dziecku nawyk czyszczenia zębów, wcześnie również należy odwiedzić dentystę. Leczeniem zębów mlecznych zajmuje się stomatologia dziecięca. Współcześnie w leczeniu zębów mlecznych w stomatologii dostępne są praktycznie wszystkie metody i pełen wachlarz zabiegów, jak w przypadku leczenia osób dorosłych. Zęby mleczne można leczyć kanałowo, zakładać protezy, chronić je poprzez lakowanie czy fluoryzację. Zawsze lepiej zachować je, jak najdłużej.
Zęby mleczne jako „przejściowe” są mniej zmineralizowane od stałych, bardziej delikatne, o głębszych bruzdach. Powoduje to, że są szczególnie narażone na próchnicę. Co więcej, przebiega ona szybciej, a schorzenia zębów mlecznych mogą przerzucać się na stałe. Zęby mleczne mają także słabszy korzeń, są więc słabiej osadzone. Może nawet, przy nieodpowiedniej diecie, wystąpić proces ich demineralizacji, czyli utraty cennych minerałów. Próchnica nie kończy się wyłącznie uszkodzeniem korony zęba, lecz nieleczona infekuje przyzębia i powoduje stan zapalny miazgi. Zęby te są szczególnie słabe w czasie ich wyrzynania się. Może wtedy pojawić się tzw. próchnica wczesna. Ten typ próchnicy może łatwo rozprzestrzenić się w całej jamie ustnej i zaatakować wszystkie zęby. Rodzic może sobie pomyśleć: „no dobrze, ale zęby mleczne i tak mają wypaść, jeśli nawet wypadną lub usunie je się wcześniej, to nie powinno to niczemu zaszkodzić”. Nieprawda – zęby mleczne powinny wypaść w procesie naturalnego wypierania ich przez zęby stałe, jeśli wypadną zbyt wcześnie, to może m.in. wpływać na położenie innych zębów. W efekcie powstać może nierówny zgryz, w najgorszym przypadku mleczny, przekrzywiony ząb zablokuje wyrznięcie się sąsiedniego zęba stałego. Ta sytuacja może powodować, że dziecko będzie musiało w późniejszym czasie nosić aparat, aby wyprostować zęby.