dzieci 4

Pierwsze zęby stałe a konsultacja ortodontyczna – lepiej zapobiegać czy leczyć?

Okres wyrzynania się pierwszych zębów stałych przypada na ok. 6.–7. rok życia człowieka. Jest to najbardziej odpowiedni moment na spotkanie się z ortodontą. To najlepsze, co można zrobić w trosce o prawidłowy rozwój zębów i kości szczęki dziecka. Taka konsultacja umożliwi wczesne wykrycie nieprawidłowości i ustalenie właściwego czasu ich korygowania. To niezwykle ważne, aby Twoja pociecha mogła w przyszłości cieszyć się prostymi zębami i pięknym profilem twarzy.

Czy prosty zgryz jest ważny dla zdrowia?

Proste zęby to nie tylko piękny, ale także zdrowy uśmiech. Już od najmłodszych lat warto zadbać o prawidłowe ustawienie zębów, aby ułatwić ich prawidłową higienę. Krzywe zęby sprzyjają bowiem rozwojowi próchnicy i osadzaniu się kamienia. Zły zgryz powoduje też często wady wymowy, oraz nadwrażliwość szyjek zębowych i przeciążanie zębów podczas żucia. Jeśli w dzieciństwie nie rozwiązano tego problemu, to obecnie ortodoncja umożliwia prostowanie zębów również w dojrzałym wieku, co znacznie przedłuża ich żywot.

Co zrobić, gdy dziecku złamie się zdrowy ząb?

Kiedy dziecko bawi się w przedszkolu, czy uczęszcza na zajęcia pozalekcyjne tzw. „urazowe”, może dojść do utraty zdrowego zęba. Wybity lub złamany ząb należy jak najszybciej zabrać ze sobą do dentysty, zapewniając mu mokre środowisko: pojemnik z mlekiem, płynem do soczewek, solą fizjologiczną lub w najgorszym wypadku – wodą. Nie należy zawijać zęba w papier czy ligninę, nie wolno na własną rękę czyścić zęba ani jego fragmentu żadnymi środkami dezynfekcyjnymi, szczotkami czy ścierkami. Trzeba zadzwonić do dentysty / recepcji Gabinetu z Wieży i powiedzieć o urazie oraz pilnej potrzeby natychmiastowej wizyty u specjalisty. Większość zębów lub jego fragmentów przy urazach dzieci młodszych czy nastolatków można uratować. Pamiętajmy, że bez wilgotnego środowiska ząb wysuszy się w ciągu zaledwie 30 minut, do czego dojść nie powinno.

Dlaczego trzeba leczyć zęby mleczne?

Na temat naszych zębów i higieny jamy ustnej panuje kilka mitów, które nie weryfikowane prowadzą do nabycia przez pacjentów negatywnych nawyków. Do mitów takich zaliczać można przekonanie, że ból zęba przejdzie i to wyłącznie chwilowa niedogodność, że problemy zdrowotne jamy ustnej dotykają wyłącznie jej, a nie całego organizmu. Również istnieją mity dotyczące popularnych schorzeń, jak próchnica. Przede wszystkim dotyczą one postrzegania próchnicy jako problemu wyłącznie konkretnego zęba. A trzeba być świadomym, że próchnica jest chorobą zakaźną, dotykać może nawet naraz całego uzębienia i nie zawsze jest widoczna. Dotyczy ona także zębów mlecznych.