Nazwa ta już na stałe zagościła w naszej świadomości. Wokół botoksu narosło wiele mitów, tych pozytywnych, ale i sporo mrocznych. Jak często bywa w przypadku zabiegów estetycznych, na ich powstanie wpływ mają media i celebryci. Zabiegi z użyciem botoksu, jak każde inne, jeśli poprawnie przeprowadzone, są skutecznym środkiem pomagającym zachować młody wygląd, lecz nie czynią cudów.

Botox

Gdy mówimy o substancji, mamy do czynienia z wydzieliną bakterii z grupy Clostridium botulinum – toksyną botulinową. Jest ona także zwana jadem kiełbasianym, czyli BTX. Bakterie te, celem pozyskania toksyny botulinowej, zresztą jednej z kilku produkowanych przez nie, zwyczajnie się hoduje. W największym skrócie botox powoduje paraliż połączeń nerwowych, czego efektem jest rozluźnienie mięśni, przez co obniża się ich kurczliwość. Botox stosuje się w medycynie jako środek leczniczy, zwłaszcza w takich dziedzinach jak urologia i neurologia, przy leczeniu niekontrolowanych skurczów lub sztywności mięśni twarzy, szyi czy powiek. Ma on zastosowanie w przypadku osób chorych na Parkinsona. Może zmniejszać ból, wspomaga się nim leczenie migreny lub przyspiesza gojenie się ran. Oczywiście dawka botoksu jest bardzo niewielka. W większej ilości jest to środek śmiercionośny.

Zabiegi upiększające

Botoks głównie kojarzy się z zabiegami upiększającymi, zazwyczaj przy wygładzaniu zmarszczek. W medycynie estetycznej zabiegi iniekcji botoksu zalicza się do grupy odmładzających zabiegów niechirurgicznych. Rozwodniony w roztworze soli fizjologicznej botox wstrzykuje się wprost do konkretnego mięśnia. Zmarszczki powstają na skutek „używania” oraz starzenia się skóry: utraty przez nią elastyczności i jędrności, utraty kolagenu i wody. Paraliżowanie połączeń nerwowych w wybranych mięśniach twarzy, daje efekt ich wizualnego zaniku i pozwala mięśniom zregenerować się. Zabieg ten stosuje się głównie w pionowych liniach czoła, poniżej brwi, pomiędzy nimi i u nasady nosa (linia gładzizny). W przypadku zmarszczek, które pojawiają się właśnie na tych liniach, działanie botoksu jest potwierdzone naukowo. Można również stosować go przeciw zmarszczkom w liniach poziomych czoła, tych rozchodzących się od nosa i wokół ust, w tzw. mięśniach mimicznych oraz dodatkowo na bruzdach szyjnych. Sparaliżowane połączenia nerwowe z czasem są zastępowane przez nowe. Efekt zabiegu, widoczny po kilku dniach (nie od razu w gabinecie!), jest relatywnie trwały. Zabieg może być powtórzony do pół roku, bez żadnych powikłań. Nie jest potwierdzone przez medycynę, że zapobiega on powstawaniu nowych zmarszczek, lecz może w niewielkim stopniu poprawiać działanie mięśni. Skóra przed zastosowaniem zabiegu musi być oczyszczona, a przede wszystkim zdrowa. Iniekcję botoksu można stosować od mniej więcej 30 roku życia. Opisywany w mediach efekt „maski”, paraliżu mięśni lub też ich zwiotczenia, negatywnego działania na układ nerwowy, to efekt źle przeprowadzanego zabiegu, najczęściej źle odmierzonej dawki leku.