chirurgia dentystyczna

Co to jest chirurgia stomatologiczna?

Stomatologia to – obok dbania o szkliwo zębów i dziąsła, zabiegów borowania, czyszczenia i wybielania – również chirurgia. Brzmi to poważnie i rzeczywiście takie jest. Generalnie rzecz ujmując zabiegi chirurgiczne wchodzą w grę, gdy mniej inwazyjne metody leczenia zawodzą. Chirurgia w stomatologii ma dwa oblicza, jedno to chirurgia stomatologiczna jako taka, drugie to chirurgia twarzowo-szczękowa. Pierwsza z nich zajmuje się przede wszystkim uszkodzeniami samych zębów, leczeniem jamy ustnej i okolic. Przy większych brakach kości w obrębie twarzoczaszki pobiera się materiał kostny np. z piszczeli czy pokrywy czaszki. W tym przypadku, gdy konieczny jest przeszczep kości lub też gdy uszkodzony jest spory odcinek szczęki lub żuchwy, konieczna staje się wizyta u chirurga twarzowo-szczękowego.

Kiedy powinniśmy odwiedzić chirurga dentystę?

W przypadku uszkodzenia zęba, np. w wyniku mocnego uderzenia, ułamania zęba, gdy pojawia się konieczność jego usunięcia (ekstrakcji), gdy nie da się go wyleczyć i/lub zachować; szczególnie dotyczy to zębów trudniejszych, do jakich zalicza się „zęby mądrości” – ósemki. Inny częsty przypadek to usuwanie zębów zatrzymanych, czyli takich, które nie wyrznęły się w odpowiednim czasie i które mogą powodować wadliwy zgryz; wpływają one również na nieprawidłowy wzrost innych zębów. Te zabiegi można uznać za najczęściej wykonywane w chirurgii stomatologicznej, lecz w żadnym wypadku nie ogranicza się ona tylko do nich.

Pomoc chirurga może być niezbędna także, gdy po usunięciu zęba w jego miejsce wstawiony ma być implant, a doszło do utraty części tkanki kostnej. Do jej utraty dochodzić może, gdy stomatolog musi usunąć np. zainfekowaną tkankę, przez co kość traci swój naturalny kształt i nie ma jak prawidłowo osadzić implantu. Zabieg, który prowadzi do odbudowy tej tkanki, nazywa się augmentacją. Przy niewielkich brakach można zastosować materiały syntetyczne, które umieszcza się w wybrakowanym miejscu.

Gdy nasz ząb uległ ukruszeniu, np. w wyniku próchnicy, uszkodzeniu, złamaniu, chirurg dentysta może zastosować zabieg wydłużania korony klinicznej (tzn. zębów). Zabieg ten ma znaczenie nie tylko estetyczne. Lekarz stomatolog operuje nie tylko na kościach i zębach, lecz i w tkankach miękkich. Innym przypadkiem, z jakim możemy zgłosić się do chirurga stomatologicznego, jest np. cofanie się (recesja) dziąseł, czyli proces prowadzący do odsłonięcia wrażliwego korzenia zęba. I w tym przypadku chirurg może podjąć różnorodną drogę leczenia, może być to np. przeszczep tkanek. Do innych zabiegów na tkankach miękkich należy, stosowne najczęściej u dzieci, podcinanie wędzidełek podwargowych, co zapobiega powikłaniom takim jak powstanie diastemy czy wad anatomicznych oraz wad wymowy. Wizyta u chirurga stomatologa będzie konieczna także, gdy na zębach pojawią się ropnie lub tzw. kaptur dziąsłowy (często w przypadku wyrzynania się ósemek). Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej są wykonywane w gabinecie stomatologicznym.