SZANOWNI PACJENCI, od 30.05. do 02.06.2024 r. nasza klinika będzie nieczynna.

Chirurgia dentystyczna

Co to jest chirurgia stomatologiczna?

Stomatologia to – obok dbania o szkliwo zębów i dziąsła, zabiegów borowania, czyszczenia i wybielania – również chirurgia. Brzmi to poważnie i rzeczywiście takie jest. Generalnie rzecz ujmując zabiegi chirurgiczne wchodzą w grę, gdy mniej inwazyjne metody leczenia zawodzą. Chirurgia w stomatologii ma dwa oblicza, jedno to chirurgia stomatologiczna jako taka, drugie to chirurgia twarzowo-szczękowa. Pierwsza z nich zajmuje się przede wszystkim uszkodzeniami samych zębów, leczeniem jamy ustnej i okolic. Przy większych brakach kości w obrębie twarzoczaszki pobiera się materiał kostny np. z piszczeli czy pokrywy czaszki. W tym przypadku, gdy konieczny jest przeszczep kości lub też gdy uszkodzony jest spory odcinek szczęki lub żuchwy, konieczna staje się wizyta u chirurga twarzowo-szczękowego.
Kiedy powinniśmy odwiedzić chirurga dentystę?

W przypadku uszkodzenia zęba, np. w wyniku mocnego uderzenia, ułamania zęba, gdy pojawia się konieczność jego usunięcia (ekstrakcji), gdy nie da się go wyleczyć i/lub zachować; szczególnie dotyczy to zębów trudniejszych, do jakich zalicza się „zęby mądrości” – ósemki. Inny częsty przypadek to usuwanie zębów zatrzymanych, czyli takich, które nie wyrznęły się w odpowiednim czasie i które mogą powodować wadliwy zgryz; wpływają one również na nieprawidłowy wzrost innych zębów. Te zabiegi można uznać za najczęściej wykonywane w chirurgii stomatologicznej, lecz w żadnym wypadku nie ogranicza się ona tylko do nich.

Pomoc chirurga może być niezbędna także, gdy po usunięciu zęba w jego miejsce wstawiony ma być implant, a doszło do utraty części tkanki kostnej. Do jej utraty dochodzić może, gdy stomatolog musi usunąć np. zainfekowaną tkankę, przez co kość traci swój naturalny kształt i nie ma jak prawidłowo osadzić implantu. Zabieg, który prowadzi do odbudowy tej tkanki, nazywa się augmentacją. Przy niewielkich brakach można zastosować materiały syntetyczne, które umieszcza się w wybrakowanym miejscu.
Gdy nasz ząb uległ ukruszeniu, np. w wyniku próchnicy, uszkodzeniu, złamaniu, chirurg dentysta może zastosować zabieg wydłużania korony klinicznej (tzn. zębów). Zabieg ten ma znaczenie nie tylko estetyczne. Lekarz stomatolog operuje nie tylko na kościach i zębach, lecz i w tkankach miękkich. Innym przypadkiem, z jakim możemy zgłosić się do chirurga stomatologicznego, jest np. cofanie się (recesja) dziąseł, czyli proces prowadzący do odsłonięcia wrażliwego korzenia zęba. I w tym przypadku chirurg może podjąć różnorodną drogę leczenia, może być to np. przeszczep tkanek. Do innych zabiegów na tkankach miękkich należy, stosowne najczęściej u dzieci, podcinanie wędzidełek podwargowych, co zapobiega powikłaniom takim jak powstanie diastemy czy wad anatomicznych oraz wad wymowy. Wizyta u chirurga stomatologa będzie konieczna także, gdy na zębach pojawią się ropnie lub tzw. kaptur dziąsłowy (często w przypadku wyrzynania się ósemek). Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej są wykonywane w gabinecie stomatologicznym.
CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?

Polecane usługi

ORTODONCJA

Piękny uśmiech to coś, dzięki czemu inni odbierają nas jako osoby schludne, zadbane, godne zaufania.

implantologia

Profilaktyka jest najskuteczniejszą formą unikania braków w uzębieniu, niestety czasami jest na to już za późno.

periodontologia

Badania przesiewowe w kierunku nowotworów oraz chorób przyzębia.

protetyka

Protetyka stomatologiczna zajmuje się uzupełnianiem braków w uzębieniu oraz rekonstrukcją zębów zniszczonych.

korony i licówki

Piękny, biały uśmiech daje więcej pewności siebie i pomaga w osiąganiu sukcesów. Można go osiągnąć m.in. poprzez zabiegi medycyny estetycznej czy ortoliftingu
KLIENCI O NAS

OPINIE

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

KONTAKT

Dentysta z Wieży
ul. Rybacka 8B lok. U4 i U5
84-120 Władysławowo
Godziny otwarcia
pon - pt: 8:00 - 20:00
sob: 8:00 - 14:00

udogodnienia

PARKING
wifi
klimatyzacja
udogodnienia
płatność kartą
strefa dla dzieci
powered by getknow