SZANOWNI PACJENCI, dnia 03.08.2024 r. nasza klinika będzie nieczynna.

Endodoncja w powiększeniu

Odtwórcza stomatologia sięga po rozwiązania mikroskopowe, a najwyższej klasy endodoncja (leczenie kanałowe) zakończona jest wysokiej jakości odbudową zęba. W efekcie końcowym ząb odzyskuje anatomicznie doskonały kształt i pierwotne właściwości prawidłowego gryzienia i żucia, poprzez odtworzenie tzw. guzków.

Co to jest endodoncja?

Endodoncja w powszechnym mniemaniu to tyle, co leczenie kanałowe. Metoda ta, mimo że kojarzy się nam w większości z bólem i wywołuje traumatyczne skojarzenia, jest jedną z najczęściej stosowanych w leczeniu zębów, których stan odbiega od normy. Jednakże endodoncja ma szersze zainteresowania. Jako nauka zajmuje się badaniem miazgi zębowej, a jako praktyka – jej leczeniem na bardzo różne sposoby. Jest to metoda bardzo skuteczna. W rozumieniu potocznym często mówi się, że endodoncja to tyle, co „leczenie kanałowe”.

Dlaczego warto leczyć kanałowo zęby?

Zęby służą nam do radzenia sobie z pokarmem, jego rozdrabnianiem i cięciem, powinny być więc silne i twarde, jednak narzędzia te, aby sprawnie działać, muszą być właściwie unerwione. W każdym zdrowym zębie mieści się miazga zębowa, będąca splotem połączeń nerwowych. Ból zęba to oczywiście sygnał wysyłany nam przez organizm, że coś jest nie tak, że trzeba podjąć środki zaradcze. Problemy z miazgą zębową są powodowane głównie przez drobnoustroje, które dostają się do wnętrza zęba. Stan zapalny może mieć negatywny wpływ nie tylko na samą miazgę, lecz również wpływać na same zęby i otaczające je kości.

Jak przebiega leczenie endodontyczne?

W przypadku stanów zapalnych stosuje się najczęściej leczenie kanałowe, które w największym skrócie polega na usunięciu chorej miazgi zęba, do której dociera się poprzez otwory w zębie. Usunięcie chorej miazgi często pozwala zachować ząb. Miejsce po miazdze jest wypełniane odpowiednim, przeznaczonym do takich procedur materiałem . Drobnoustroje przenikają do miazgi zębowej zazwyczaj w wyniku uszkodzenia zęba, może być to np. spowodowane uderzeniem, naruszeniem jego struktury, ale również próchnicą, która wystawia ząb na działanie niepożądanych bakterii. Endodoncja jest dziś zabiegiem stosowanym powszechnie. Na jej popularność, jak i skuteczność, wpływa rozwój technik dentystycznych.

Kiedy mikroskop?

Przy diagnozie stosuje się dziś radiologię i badanie mikroskopowe, aby stomatolog na wstępie wiedział, jakie środki ma najlepiej zastosować. Sam zabieg bez wsparcia nowoczesnych metod może być dla pacjenta niebezpieczny. Lekarz na czas zabiegu otwiera ząb, wystawiając go na niebezpieczeństwo dalszego zakażenia, istotne jest więc zastosowanie środków ostrożności, które zapobiegną pogorszeniu stanu zdrowia. Dla lekarza leczenie endodontyczne pod mikroskopem jest już zabiegiem standardowym, lecz z perspektywy pacjenta stawką są jego zęby! Nowoczesna endodoncja mikroskopowa pozwala walczyć o zęby w momentach, kiedy starsze metody nakazywały usunąć ząb i zaproponować leczenie protetyczne. Mikroskop w rękach endodonty przedłuża znacząco żywotność naturalnego zęba, oddalając konieczność implantacji czy wykonania mostu lub korony u Pacjenta.
1. Diagnoza
Na tym etapie wykonuje się zdjęcie rtg. i na jego podstawie określa m.in. liczbę korzeni (niektóre zęby mają 4 korzenie), ich kształt, szerokość i przebieg kanałów wewnątrz każdego korzenia.

2. Oczyszczanie korony zęba i zakażonych kanałów
Z korony zęba zostają usunięte bakterie próchnicy i opracowane ścianki zęba.
Oczyszczanie zakażonych kanałów odbywa się na 3 etapach:
a. usunięcie zainfekowanej miazgi z każdego kanału;
b. zeskrobanie bakterii ze ścianek kanałów odpowiednimi narzędziami kanałowymi;
c. dezynfekcja chemiczna w celu unicestwienia nieusuniętych mechanicznie bakterii.

3. Wypełnianie oczyszczonych kanałów korzeniowych.
Puste, dokładnie oczyszczone kanały korzeni zostają wypełnione specjalnym obojętnym biologicznie preparatem. Zapewnia on szczelną barierę i skuteczną ochronę przed ponownym przeniknięciem bakterii.

4. Odbudowa zęba.
Ostatni etap (odtwórczy) to odbudowa zęba. Polega na odtworzeniu anatomicznych kształtów zęba i jego funkcji w zgryzie poprzez:
a. wypełnienie (przy małych ubytkach – stratach korony);
b. wkłady i nakłady protetyczne (przy większych ubytkach);
c. korony protetyczne (przy dwóch).

najczęściej zadawane pytania

Czy leczenie kanałowe boli?
Leczenie kanałowe jest zabiegiem wykonywanym zwykle w znieczuleniu, co sprawia, że jest w pełni bezbolesne.
Jak długo trwa leczenie kanałowe?
Czas leczenia uzależniony jest od rodzaju leczonego zęba, jego budowy, liczby korzeni i warunków panujących w jamie ustnej. Może trwać 1–1,5 godziny. Zazwyczaj całe leczenie obejmuje 2 wizyty.
Dlaczego leczenie kanałowe jest takie drogie?
Na koszt leczenia kanałowego ma wpływ wiele czynników:
  • nowoczesne leczenie endodontyczne (kanałowe) wymaga drogiego oprzyrządowania (lupy, mikroskop, endometr, mikrosilnik endo);
  • w procesie leczenia używa się kilkunastu specjalistycznych, precyzyjnych tytanowo-niklowych narzędzi, pilników renomowanych firm;
  • leczenie kanałowe wymaga ok. 3 zdjęć rtg.;
  • leczenie kanałowe wymaga użycia wielu preparatów chemicznych, które wspomagają trwałość efektu leczenia.
Czy leczenie kanałowe gwarantuje utrzymanie zęba?
Leczenie kanałowe w ok. 90% przypadków jest skuteczne i gwarantuje utrzymanie zęba przez wiele lat, jednak lekarz, nawet przy prawidłowo przeprowadzanym leczeniu, nie może dać pacjentowi gwarancji, bo każdy organizm reaguje inaczej.
Jakie są przyczyny niepowodzeń?
Niepowodzenia mogą być spowodowane:
1. trudną budową zęba i korzeni tzw. zakręconych, gdzie nie można przeprowadzić pełnych procedur leczenia;
2. słabą odpowiedzią organizmu;
3. szczególną zjadliwością flory bakteryjnej w korzeniach;
4. ogólnoustrojowymi infekcjami.
Czy nie lepiej usunąć ząb?
Usunięcie zęba i późniejsze uzupełnienie braku koroną lub implantem jest wyborem wielokrotnie lepszym niż utrzymanie „martwego” zęba. Niewypełnienie luki po brakującym zębie spowoduje w ciągu kilku lat nieodwracalne zmiany w jamie ustnej.
CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?

sprawdź usługi

ORTODONCJA

Piękny uśmiech to coś, dzięki czemu inni odbierają nas jako osoby schludne, zadbane, godne zaufania.

implantologia

Profilaktyka jest najskuteczniejszą formą unikania braków w uzębieniu, niestety czasami jest na to już za późno.

periodontologia

Badania przesiewowe w kierunku nowotworów oraz chorób przyzębia.

protetyka

Protetyka stomatologiczna zajmuje się uzupełnianiem braków w uzębieniu oraz rekonstrukcją zębów zniszczonych.

korony i licówki

Piękny, biały uśmiech daje więcej pewności siebie i pomaga w osiąganiu sukcesów. Można go osiągnąć m.in. poprzez zabiegi medycyny estetycznej czy ortoliftingu
KLIENCI O NAS

OPINIE

KONTAKT

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Dentysta z Wieży
ul. Rybacka 8B lok. U4 i U5
84-120 Władysławowo
Godziny otwarcia
pon - pt: 8:00 - 20:00
sob: 8:00 - 14:00

    udogodnienia

    PARKING
    wifi
    klimatyzacja
    udogodnienia
    płatność kartą
    strefa dla dzieci
    powered by getknow
    chevron-down