Aparat ortodontyczny najczęściej przywodzi na myśl młode osoby – dzieci lub nastolatków. Jednak ostatnio coraz częściej możemy spotkać noszących aparat dorosłych. Po części spowodowała to moda na estetyczny wygląd niezależnie od wieku, a po części fakt, że zęby są wizytówką człowieka. Piękny uśmiech to coś, dzięki czemu inni odbierają nas jako osoby schludne, zadbane, godne zaufania. Chętnych na zabieg prostowania zębów z każdym dniem przybywa, choć Narodowy Fundusz Zdrowia nie zwraca kosztów leczenia dorosłym. Jeśli jednak w dzieciństwie nie chodziliśmy do ortodonty, a teraz mamy taką możliwość, warto z tego skorzystać, bo nie chodzi tu wyłącznie o urodę – wyprostowanie zębów wpływa korzystnie na ich zdrowie, może też zapobiec poważniejszym interwencjom dentystyczno-chirurgicznym w przyszłości. Noszenie aparatu może uchronić nas przed stłoczeniem zębów, chorobami dziąseł, próchnicą, a nawet wypadaniem zębów.
Wszystkich dorosłych, którzy myślą o rozpoczęciu procesu prostowania zębów, zachęcamy do odwiedzenia gabinetu Z Wieży we Władysławowie. Ortodoncja na najwyższym poziomie oraz komfort podczas wizyty – gwarantowane.
Ortodoncja dla każdego – bez względu na wiek
Kto może poddać się leczeniu ortodontycznemu? Czy wiek stanowi problem na drodze do uzyskania pięknego uśmiechu? Prawdą jest, iż proces leczenia w przypadku pacjenta dorosłego jest dłuższy i trudniejszy niż u nastolatka. Najlepszy moment na wizytę u ortodonty to 8–12 lat, natomiast absolutnie nie ma górnej granicy – prostować zęby można w każdym wieku. Do ortodonty powinni udać się szczególnie ci dorośli, których zęby są stłoczone lub występują między nimi szpary, którzy obserwują u siebie asymetrię uśmiechu, zgrzytanie zębami lub ich nadmierne ścieranie się. Prostowanie zębów zalecane jest też w przypadku zaburzeń narządu żucia. U osób dojrzałych prostowanie zębów poprzedza też niekiedy działania protetyczne.
Leczenie w przypadku osób dorosłych opiera się na założeniu aparatu stałego, składającego się z zamków, łuków i ligatur. Na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów – metalowe, ceramiczne, kryształowe. Różni je cena i, co dla niektórych ważne, stopień widoczności. Wielu dorosłych obawia się, jak obecność aparatu ortodontycznego w ich ustach ocenią inni – partner, rodzina, znajomi z pracy, otoczenie. Niektóre z dostępnych aparatów są jednak bardzo dyskretne. Jedną z opcji jest np. założenie aparatu przezroczystego, możliwego do wyjęcia podczas jedzenia czy imprez. Spośród aparatów niewyjmowanych całkowicie niezauważalne są aparaty lingwalne, zakładane po wewnętrznej stronie zębów.
Trwałość i stabilność efektów prostowania zębów zależy w dużej mierze od stosowania aparatów retencyjnych (wyjmowanych), które trzeba nosić przez jakiś czas po zdjęciu aparatu stałego. Zabezpieczają one proste ustawienie zębów, zapobiegają nawrotowi skrzywienia. Trwałość efektów zależy więc w głównej mierze od przestrzegania zaleceń lekarza. Cały proces ortodontycznego leczenia dorosłego trwa, w zależności od wady zgryzu, od 2 do 5 lat.
Podsumowując, leczenie ortodontyczne nie jest jedynie zachcianką, mającą poprawić urodę, ale może też znaczenie przyczynić się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia. Mimo kosztów i trudu warto się poświęcić, ponieważ leczenie ortodontyczne dziś może zastąpić leczenie protetyczne jutro.