profilaktyka główne

profilaktyka

Profilaktyką dentystyczną są objęci wszyscy Pacjenci Gabinetu DENTYSTA Z WIEŻY; zarówno dorośli, jak i dzieci.

Działania ochronne prowadzone są na zębach zdrowych i zwykle oznaczają u dorosłych skaling, piaskowanie i fluoryzację.

U dzieci proponujemy przeprowadzanie lakowania zdrowych zębów mlecznych i stałych, co dodatkowo wzmacnia system ochronny zębów.

Przeprowadzamy procedury oczyszczania dziecięcych zębów ze złogów – zanieczyszczeń, dzięki doświadczonej i kompetentnej opiece higienistki stomatologicznej.

Higienistka nadzoruje i ocenia rezultaty leczenia. W bardziej ścisłym zakresie medycznym i higieny jamy ustnej może pracować przy następujących zabiegach:
• Skalingu – to jedna z metod usuwania osadu lub kamienia nazębnego. Jest na to kilka sposobów, od mechanicznego, przez ultradźwiękowy, po laserowy. Istnieją też specjalistyczne narzędzia: skalery stomatologiczne ultradźwiękowe czy laserowe. Podczas zabiegu pierwszym z nich, ultradźwięki kruszą złogi osadu i kamienia nazębnego, przy okazji polerując powierzchnię zęba. Podobnie działa laser; oba zabiegi są bezbolesne;
• Piaskowaniu – podczas zabiegu usuwa się płytkę nazębną oraz osad (naleciałości od kawy, herbaty czy palenia), za pomocą piaskarki. Urządzenie to wykorzystuje do oczyszczania zębów specjalny piasek dentystyczny (bardzo drobny proszek). Zabieg ten poprawia estetykę zębów, lecz nie usuwa samego kamienia;
• Fluorozacji – czyli lakierowanie zębów fluorem, polega na nałożeniu na powierzchnię zębów specjalnego lakieru zawierającego związek fluoru. Dzięki temu zęby stają się odporniejsze na działanie bakterii i generalnie silniejsze;
• Lakowaniu – to tyle co wypełnianie bruzd na powierzchni zębów (przedtrzonowych i trzonowych: mlecznych i stałych) lakiem szczelinowym, zapobiegającym osadzaniu się w nich bakterii i resztek pokarmu. Bruzdy te są bardzo trudne do czyszczenia podczas zwykłego szczotkowania, a ich nieodpowiednia higiena prowadzić może do próchnicy. Lakowanie wykonywane jest na zębach zdrowych.

Trzy pierwsze zabiegi wzajemnie się uzupełniają, pierwszy usuwa kamień nazębny, drugi dokładnie oczyszcza i w związku z tym tymczasowo rozjaśnia, a trzeci zabezpiecza. Jeśli natomiast dążymy do trwałej czystości zębów, zabiegi profilaktyczne należałoby umawiać co 6 miesięcy, a o trwały efekt wybielający zadbać poprzez skorzystanie z zabiegu profesjonalnego wybielania.