Dla wyjątkowo bojaźliwych Pacjentów i dzieci mamy wyjątkową propozycję która obniży u nich napięcie i pozwoli przetrwać komfortowo wszystkie zabiegi stomatologiczne. Proponujemy gaz rozweselający, dzięki któremu mniej się będziesz bał i denerwował podczas zabiegu. A wystraszone dzieci będą lepiej współpracować. Sedacja wziewna podtlenkiem azotu brzmi jak nazwa poważnego zabiegu, a to tyle co zastosowanie gazu rozweselającego (anestetycznego). Zastosowanie gazu rozweselającego ma przede wszystkim wpłynąć na nastawienie Pacjenta, rozluźnić go i obniżyć poczucie strachu. Zastosowanie gazu rozweselającego ma nie tylko poprawić nastrój mocno przestraszonego zabiegiem Pacjenta, ale również ułatwić pracę lekarzowi, któremu przecież zależy, aby Pacjent maksymalnie z nim współpracował i to najlepiej w jak najbardziej przyjaznej atmosferze.
Dlaczego stosujemy sedacje wziewną w stomatologii?
Sedacja podtlenkiem azotu to nie tylko umilenie czasu Pacjentowi przez lekarza, lecz sposób na to, by dentysta mógł kontrolować to, co dzieje się u niego w gabinecie podczas zabiegu. Można w ten sposób wpływać na zachowanie Pacjenta, szczególnie dorosłego i zestresowanego, ale także dziecka. Podczas działania gazu zmniejsza się odczuwanie bólu (choć nie zanika) i osoba staje się niewrażliwa na zapachy, dźwięki oraz dotyk. Pacjent może nawet zapomnieć o całym zabiegu.
Sedacja wziewna u dzieci
Przypadek dziecka jest o tyle szczególny, iż podejmuje ono decyzje (sic!), wyraża odczucia i reaguje inaczej, niż osoba dorosła. Dorosły, nawet jeśli zabieg był dla niego wybitnie nieprzyjemny, może nad swoje odczucia przedłożyć inne racje. W przypadku dziecka jego odczucia często mają pierwszorzędne znaczenia, również dla jego rodziców. Dziecko chętniej poddaje się zabiegom dentystycznym, kiedy może w przyjazny sposób dokonać wyboru pachnącej truskawkami czy gumą balonową maseczki, a nawet śmiać się na fotelu! Sedacja staje się zabawą i wstępem do udanej pracy dentysty. Działa na dzieci bez względu na poprzednie doświadczenia we współpracy z lekarzem.
Gaz rozweselający u dentysty
Termin gaz rozweselający jest także pewnym uproszczeniem, dlatego lepiej przy tym zabiegu mówić właśnie o podtlenku azotu (z dodatkiem tlenu), którego nazwa nie wprowadza w błąd. Osoba pod jego wpływem faktycznie jest weselsza, ale środek ten działa przede wszystkim odurzająco. Pacjent może pod jego wpływem, mówiąc potocznie, „rozluźnić się”, „odpłynąć”, stracić świadomość (nie przytomność!) i nie do końca wiedzieć, co się z nim dzieje. Stan ten jest miły dla dzieci i dorosłych, ale nie powoduje utraty kontroli nad odruchami ciała. Pojęcie sedacja wziewna to z kolei opis czynności. Sedacja wziewna podtlenkiem azotu działa już po 30 sekundach: sam podtlenek jest całkowicie usuwany z organizmu w wyniku oddychania. U zdrowych Pacjentów nie ma niepożądanych efektów zdrowotnych. Nie powoduje problemów z układem oddechowym czy krążenia. W medycynie rozróżnia się typy sedacji płytką oraz głęboką i rodzaje: doustną, farmakologiczną i właśnie wziewną. Sedacja wziewna należy do typu płytkich. Czas oddziaływania podtlenku azotu wynosi maksymalnie około 30 minut.
Kiedy jest zalecana sedacja?
Wskazuje się, że dobrze stosować tego typu zabiegi u dzieci z ADHD, nadpobudliwością nerwową czy takich, które w sytuacjach stresowych mogą reagować wymiotami. U dorosłych zdecydowanych na zabiegi powodujące stres, przestrach czy zwykłą niepewność, objawiającą się odkładaniem kłopotliwych wizyt dentystycznych „na później”. Z gazu rozweselającego chętnie korzystają stomatolodzy pracujący z dziećmi oraz chirurdzy stomatologiczni. Zawsze, kiedy Pacjent życzy sobie użycie podtlenku azotu, a nie ma żadnych przeciwwskazań, można go z powodzeniem zastosować.
Sedacja wziewna ma oczywiście też inne, pozytywne strony, poza ułatwieniem pracy lekarza podczas konkretnego zabiegu. Zmniejsza odczucie stresu i może mieć efekt terapeutyczny. Stosowanie gazu przy każdej wizycie danego Pacjenta może zmienić jego podejście do leczenia stomatologicznego w ogóle.
Przeciwwskazania do sedacji wziewnej
katar
zapalenia zatok
ucha środkowego
stwardnienie rozsiane i rozedma płuc
Zabiegu powinny unikać również kobiety ciężarne, przede wszystkim w pierwszych miesiącach ciąży.
CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?
sprawdź usługi
ORTODONCJA
Piękny uśmiech to coś, dzięki czemu inni odbierają nas jako osoby schludne, zadbane, godne zaufania.
Piękny, biały uśmiech daje więcej pewności siebie i pomaga w osiąganiu sukcesów. Można go osiągnąć m.in. poprzez zabiegi medycyny estetycznej czy ortoliftingu