periodontologia główne

Tylko kilka procent dorosłych osób ma w pełni zdrowe dziąsła. Znaczny odsetek z nas cierpi na różnego typu schorzenia, mogące przejawiać się krwawieniem, nadwrażliwością, brzydkim zapachem. Wiele z tych dolegliwości na tyle nie sprawia nam problemu, iż zwyczajnie je ignorujemy i z nimi żyjemy. Dbanie o zęby kojarzy nam się wyłącznie ze szczotkowaniem, czyszczeniem i zabiegami, które mają zagwarantować zdrowy i estetyczny ich wygląd. Zajmujemy się więc wyłącznie wystającymi ponad dziąsła narządami (zębami), pomijając ich otoczenie. Stomatologia również jest błędnie rozumiana jako dziedzina zajmująca się leczeniem tego, co najbardziej widoczne – zębów właśnie. Tymczasem dentyści zajmują się całością jamy ustnej, diagnozując jej stan i lecząc występujące tam choroby i schorzenia, których liczba jest znaczna. Tym samym dbanie o zdrowie zębów nie może dotyczyć wyłącznie ich samych, lecz także dziąseł i całego przyzębia, a nawet języka. Stan zębów często jest efektem bardzo mnogich czynników, z których wiele oddziałuje nie na same zęby, lecz na ich podstawę – przyzębie. Zęby utrzymywane są na swoim miejscu przez zespół tkanek określanych właśnie jako przyzębie, z łaciny: periodontium, stąd też nazwa nauki oraz odmiany stomatologii zajmującej się jego problemami – periodontologii.

periodontologia 2

To co widzimy z zewnątrz – dziąsło, to tylko jedna z całego zespołu tkanek służących podtrzymywaniu zęba – idąc do wnętrza odkryjemy ozębną, cement zęba oraz wyrostek zębodołowy. Każda z tych tkanek musi być zdrowa, gdyż osłabienie którejkolwiek z nich zagraża naszym zębom. Na początek osłabia ich osadzenia, aby, jeśli problem nie jest leczony, spowodować ich wypadnięcie. Przyzębie utrzymuje i podtrzymuje nasze zęby, otacza je i tym samym chroni przed wdawaniem się zakażenia, stanowi ich osłonę – jama ustna to przecież środowisko występowania prawie 600 różnych gatunków bakterii oraz innych mikroorganizmów. Ich osadzanie się na dziąsłach i/lub wnikanie do wnętrza przyzębia może być bardzo groźne. Zaczerwienienie, ropne wydzieliny, krwawienie to często symptomy poważnych problemów, nieleczone mogą prowadzić do parodontozy, która jest efektem zapalenia wywołanego przez osad powstały w wyniku działania wspomnianych mikroorganizmów – w miejscu zetknięcia się zęba z dziąsłem osad ten twardnieje i zmienia się w kamień nazębny. Warto też pamiętać, że utrata zęba to tylko jeden z efektów chorób przyzębia, mogą one owocować też dalszymi powikłaniami, oddziałującymi na cały organizm: przyspieszać rozwój miażdżycy naczyń krwionośnych, doprowadzić do poronienia, wpływać na choroby układu oddechowego. To więc, co zagraża naszym zębom, to osłabienie nie tylko szkliwa, lecz całego ich środowiska.

Jak było już powiedziane, periodontologia jest dziedziną zajmująca się badaniem przyzębia, leczeniem jego schorzeń, co dotyczy tak zębów, jak i implantów, które również muszą być dobrze osadzone i współdziałać poprawnie z organizmem człowieka. Wizyta u periodontologa następuje zazwyczaj po wizycie u stomatologa, który przygotowuje pacjenta do zabiegów poprzez profesjonalne oczyszczanie zębów, m.in z powodującego wiele powikłań kamienia nazębnego. Periodontolog może wykonywać także zabiegi chirurgiczne, jak regeneracja utraconych tkanek, usunięcie części korzenia (resekcja) czy przeszczepy tkanek, np. wokół implantów, celem ich lepszego osadzenia. Periodontologia to również profilaktyka. To, m.in. zabiegi piaskowania (naddziąsłowe i poddziąsłowe). Periodontologia więc to tyle, co zdrowa podstawa zęba, zadbanie o jego stałą ochronę oraz trwałe osadzenie w wyrostku zębodołowym.

Naszych pacjentów kierujemy do kliniki stomatologicznej FAN-DENT do lek. stom. Magdaleny Madalińskiej, która jest cenioną specjalistką w dziedzinie periodontologii.

fandent